img

Jakie składniki powinna zawierać karma dla psa z chorobami stawów?

Pamiętajmy, że owe problemy ze stawami pojawiają się u naszych psów tych zdecydowanie, jak i również przedstawicieli określonych ras, które mają szczególne predyspozycje. Ukazuje się również, że owa otyłość czy nawet uszkodzenia mechaniczne nie pozostają jednak bez wpływu na ową kondycję stawów. W związku z czym konsekwencją pogłębiania się owego problemu będą  zdecydowanie większe problemy psa z aspektem poruszania się. W związku czym warto starać się również przeciwdziałać chorobom oraz zwyrodnieniem. Faktem jest, iż możliwe jest to dzięki odpowiedniej diecie. Ukazuje się również, że na owym rynku dostępnych jest zdecydowanie więcej karm specjalistycznych, które są jednak stworzone z myślą o psach cierpiących na poszczególne schorzenia stawów będą jednocześnie posiadały owe charakterystyczne cechy.

Do pierwszej z nich zalicza się poszczególne kwasy tłuszczowe omega-3, które odpowiadają za zdecydowane zmniejszenie stanów zapalnych, czego szczególną konsekwencją będzie zdecydowane zmniejszenie bólu obecnego przy poruszaniu się. Bez wątpienia wpłynie to na samopoczucie psa, który bardzo chętnie będzie podejmował zróżnicowane aktywności (jednak wskazuje się, że będą one podejmowane codziennie). Następnie wskazuje się na kwas eikozapentaenowy, a więc jego rola to swoista ochrona chrząstki stawowej przed owym zniszczeniem. Ukazuje się również, że to właśnie L-karnityna pomaga zapobiegać otyłości .

Jest to bardzo ważne w przypadku poszczególnych ras, które w aspekcie genetycznym są zdecydowanie bardziej narażone na poszczególne problemy z wagą, a ich uporczywym następstwem jest na pewno podwyższone ryzyko poszczególnych chorób stawów. Bardzo ważną kwestią są poszczególne witaminy. Bowiem nie powinno ich w żaden sposób zabraknąć w diecie zupełnie zdrowego zwierzaka, ale jednocześnie w przypadku określonych schorzeń stawów szczególnie istotny jest prawidłowy poziom witaminy C oraz E. Podkreśla się, że to właśnie pierwsza z nich wspomaga w dany sposób liczne procesy syntezy kolagenu, a druga odpowiada za swoistą stabilizację określonych błon komórkowych. Zatem przedstawione witaminy są jednocześnie przeciwutleniaczami, za pomocą których możliwe jest również zwalczenie ,,wolnych rodników”.

Zobacz również